fbpx

Tenis – sport indywidualny

Dla każdego tenisisty, amatora czy profesjonalisty, odnowa biologiczna i prawidłowe dbanie o własne ciało to klucz do sukcesu. Ze względu na to, że tenis jest sportem indywidualnym, w tej dyscyplinie nie ma miejsca na kontuzje i każdy uraz, który wymaga przerwy działa negatywnie na wynik zawodnika w ciągu całego sezonu.

Tenis jest sportem kontuzjogennym

Podczas gry, na skutek ogromnych obciążeń powodowanych przez szybkość, zmienność i nieprzewidywalność tego sportu, tenisista jest bardzo narażony na urazy. Wg badań naukowych, tenisiści są jedną z najbardziej narażonych na kontuzje grup sportowców. Głównie występują u nich urazy barku i kończyny górnej, jednak bardzo często zdarzają się także obrażenia kończyn dolnych oraz tułowia. Dlatego tak ważne jest, aby umieć im zapobiegać. Oprócz dobrego treningu motorycznego, istotnym aspektem treningu jest odnowa biologiczna. Nie każdy jednak posiada środki i możliwości, aby zapewnić sobie stałą opiekę fizjoterapeuty – tu z pomocą przychodzi metoda rolowania mięśniowo-powięziowego. Zaopatrując się w niewielkich rozmiarów sprzęt – będziesz w stanie sam zadbać o swoje mięśnie.

Urazy u tenisisty

Do najczęstszych urazów w tej dyscyplinie należą:

  • łokieć tenisisty (zmiany przeciążeniowe mięśni prostowników nadgarstka),
  • zespoły bólowe stożka rotatorów, barku,
  • cieśń nadgarstka,
  • skręcenie stawu skokowego,
  • naciągnięcia, naderwania mięśni,
  • tendinopatie ścięgna Achillesa,
  • złamania zmęczeniowe kości (najczęściej V kości śródstopia).

Przyczyną w/w urazów są zazwyczaj długotrwałe przeciążenia, rzadziej nagłe sytuacje. Dlatego dzięki odpowiedniemu dbaniu, o jakość mięśni, zawodnik jest w stanie zapobiec wielu kontuzjom lub zdecydowanie zmniejszyć ich intensywność.

Rolowanie mięśniowo-powięziowe dobrą metodą odnowy biologicznej

Wałek do masażu OMS Roller

Odpowiedni wałek do masażu, pomoże zadbać o każdą partię ciała. Podstawowym rollerem, uniwersalnym dla każdej partii ciała będzie OMSRoll Foam Roller. Dzięki niemu zawodnik będzie w stanie zadbać o duże grupy mięśniowe tj. uda, łydki, grzbiet czy klatka piersiowa. Ze względu na jego niewielkie rozmiary można go ze sobą zabrać wszędzie – na trening czy zawody sportowe. Wałek do masażu jest najskuteczniejszy w odprężeniu nóg i pozwala uniknąć kontuzji związanych właśnie z kończynami dolnymi.

Roller do masażu OMS niebieski
Wałek do masażu – OMS Roller

OMS Mini Roller

Kolejnym wartościowym typem jest OMS Mini Roller, który idealnie nadaje się do wałkowania przedramion, stóp i dłoni – bardzo narażonych na urazy w tenisie. Dzięki wałkowi Mini można dotrzeć do mniejszych grup mięśniowych w małych partiach ciała, które wymagają bardziej precyzyjnej pracy. Stosowanie Mini Rollera niweluje ryzyko wystąpienia kontuzji zmęczeniowego złamania kości śródstopia oraz wystąpienia dolegliwości łokcia tenisisty.

Zespół cieśni nadgarstka a rolowanie przedramienia OMS Blog
Mini Roller – pomaga w zwalczeniu problemu łokcia tenisisty i redukuje dolegliwości bólowe przedramion

OMS Ball

Dobrym sposobem na masaż jest rolowanie z użyciem piłki. Dobrym rozwiązaniem jest OMS Ball, dzięki której można dotrzeć do głęboko położonych partii mięśniowych, czy dokładnie rozmasować stopę.

Piłka do rolowania OMS Blog
OMS Ball – piłeczka do masażu

Jak zapobiegać kontuzjom?

Ze względu na kompleksowość dyscypliny sportowej, jaką jest tenis, warto podejść całościowo do organizmu zawodnika i dbać o odnowę biologiczną całego ciała. Automasaż za pomocą wałków jest dobrym sposobem na zapobieganie kontuzjom – usprawnia krążenie krwi, przyspiesza regenerację po wysiłku i pomaga zwiększyć elastyczność mięśni, co bezpośrednio przekłada się na lepsze wyniki sportowe i mniejsze ryzyko urazu. Aby usprawnić swoje ciało i być mniej podatnym na kontuzje – regularnie wykonuj sesje masażu przy użyciu rollerów OMS Roller.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 4

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz