fbpx

Zadbaj o stan swojego kręgosłupa – regularne rolowanie pleców

Żyjemy w czasach, w których u wielu osób przeważa siedzący tryb życia i mała aktywność fizyczna. Wiele osób czuje się z tym całkiem nieźle, do czasu, kiedy zaczyna dawać o sobie nasz największy sprzymierzeniec i podstawa całego ciała – kręgosłup. Jest on stworzony do tego, aby przenosić obciążenia i ciężar człowieka – tylko, kiedy dostaje dużą dawkę ruchu jest w stanie dobrze funkcjonować. Ruch jednak może być również zgubny. Zbyt duża aktywność i uprawianie sportów, w których istnieje duże ryzyko przeciążenia kręgosłupa (np. koszykówki, piłki nożnej, siatkówki, podnoszenia ciężarów) również wpływa niekorzystnie na jego kondycję. Co można robić, aby przeciwdziałać bólowi? Jednym ze sposobów jest regularne rolowanie pleców.

Dlaczego warto rolować plecy?

Na przeciążenia spowodowane nadmiernym ruchem lub jego brakiem – nasze ciało odpowiada zwiększonym napięciem mięśniowym. Kiedy taki stan długo się utrzymuje – dochodzi do wytwarzania mięśniowo-powięziowych punktów spustowych, czyli nadaktywnych grup włókien mięśni. Punkty spustowe, które nie są w porę zlikwidowane mogą stać się aktywne i tym samym powodować dolegliwości bólowe. Są to często objawy, pozornie niezwiązane z problemami mięśniowymi, np. punkty spustowe mięśni grzbietu czy pośladków, mogą dawać dolegliwości bardzo zbliżone do rwy kulszowej. Dlatego warto odpowiednio wcześnie zadbać o kondycję swoich mięśni, aby nie doprowadzić do stanu, w którym będzie potrzebna pomoc specjalisty.

Wybierz odpowiedni wałek do masażu kręgosłupa

Przez wysoką dostępność wałków do masażu, każdy może stworzyć swój mini gabinet fizjoterapeutyczny u siebie w domu. W tym celu należy zaopatrzyć się w roller, który będzie pomocny w uwalnianiu nadmiernego napięcia mięśni.

Jaki wałek do masażu pleców sprawdzi się najlepiej? Na rynku znajdują się dwa modele przeznaczone do rolowania kręgosłupa:

OMS Roller R1 – wałek do rolowania pleców

Wałek do masażu kręgosłupa OMS Roller
Rolowanie pleców wałkiem do masażu OMS Roller R1

Flagowy model – OMS Roller R1 idealnie nada się do masażu mięśni prostowników grzbietu, najszerszego grzbietu, pośladkowych oraz mięśni ud. Wszystkie te grupy mięśniowe w przypadku bólu grzbietu charakteryzuje wspólne, zwiększone napięcie i w przypadku dolegliwości bólowych należy zadbać o rozluźnienie każdej z nich.

OMS Duoball – podwójna piłka do masażu pleców

Duoball do rolowania pleców OMS Roller
Podwójna piłka OMS Duoball precyzyjnie trafia w struktury mięśniowo-powięziowe

Duoball będzie spełniać swoją rolę w masażu mięśni karku, które zwłaszcza u osób wykonujących swoją pracę siedząc przy komputerze będą mocno przeciążone. Podwójna piłeczka została skonstruowana specjalnie do masażu wzdłuż kręgosłupa. Warto wiedzieć, że zwiększone napięcie mięśni karku może prowadzić do bardzo szerokich dolegliwości od bólu samego kręgosłupa szyjnego, aż po rwę barkową i zaburzenia czucia całej kończyny górnej. Dlatego bardzo istotne jest, aby nie zaniedbywać ich kondycji. Duoball do masażu pleców jest zalecany pracownikom biurowym, osobom przenoszącym w pracy ciężkie przedmioty oraz sportowcom, którzy uprawiają dyscypliny siłowe.

Jak wykonać rolowanie pleców?

Rolowanie grzbietu i karku można wykonywać w pozycji leżącej lub stojąc. Aby wykonać je prawidłowo należy:

 1. Ułożyć się na twardym podłożu lub stanąć przy ścianie w towarzystwie OMS Roller R1 lub OMS Duoball.
 2. Podłożyć roller pod wybraną partię mięśni.
 3. Wykonywać ruchy przetaczania ciała po rollerze. Wykorzystujemy do tego jedynie obciążenie własnego ciała. Rolowanie wykonujemy przez około 1-2 minuty na każdą partię mięśniową.

W przypadku pozycji na plecach, ruch będzie wykonywany przez przetaczanie wywoływane ruchem kolan. W przypadku pozycji stojącej – należy docisnąć ciało i roller do ściany oraz wykonywać automasaż przez delikatny przysiad.

Pamiętaj!

Regularne rolowane pleców będzie bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą profilaktycznie dbać o stan swojego kręgosłupa oraz dla tych, którzy już cierpią na dolegliwości bólowe. Należy jednak pamiętać, że każdy długotrwały ból kręgosłupa może być spowodowany poważną patologią (np. schorzeniami narządów wewnętrznych), a nie tylko przeciążeniem. W takim wypadku warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, który doradzi odpowiedni sposób leczenia.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 4

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Komentarze do “Regularne rolowanie pleców

  • Grzegorz Wróblewski says:

   W przypadku dyskopatii najlepiej rolować plecy przy użyciu duoballa. Polecam rolowanie w przysiadzie przy ścianie. Kierunek nie ma znaczenia, gdyż będziemy rolować ruchem powtarzającym się góra-dół. Moja rada, aby nie rolować się od razu wzdłuż całego kręgosłupa, a podzielić rolowanie na dwie partie. Najpierw góra, czyli odcinek piersiowy kręgosłupa, a po kilkunastu powtórzeniach (góra-dół), przestawić duoball niżej i porolować dół – odcinek lędźwiowy.

   NAJWAŻNIEJSZE! Proszę pamiętać, że u osób z poważniejszymi dolegliwościami układu ruchu, korzystanie z rollera powinno być poprzedzone indywidualną konsultacją fizjoterapeutyczną. Wszystko zależy od stanu funkcjonalnego i okresu dyskopatii. Doświadczony terapeuta z pewnością znajdzie odpowiednie zastosowanie rollera jako profilaktyki i środka wspomagającego leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.