fbpx

Rolowanie mięśniowo-powięziowe w przypadku łokcia tenisisty

Łokieć tenisisty to schorzenie bardzo powszechne. Dotyka sporą grupę osób, niekoniecznie grających zawodowo w tenisa. Bardzo często pojawia się u osób pracujących manualnie, fizycznie lub biurowo, u których łatwo o zmiany przeciążeniowe mięśni dłoni i przedramion.

Ból łokcia – zrozum istotę problemu

Schorzenie to nie bierze się znikąd. Najczęściej jest wynikiem długotrwałych, powtarzających się mikrouszkodzeń ścięgien mięśni prostowników nadgarstka. Takie zmiany mogą być wywołane przez wiele czynników i często trudno jest określić bezpośrednią przyczynę powstawania łokcia tenisisty. Z praktyki wiemy, że najczęściej na problemy z tym schorzeniem narażone są osoby między 30, a 50 rokiem życia wykonujące pracę fizyczną, związaną z powtarzalnymi ruchami skrętnymi lub zgięciowymi dłoni i przedramienia, np. mechanicy samochodowi, stolarze, pracownicy budowlani, krawcowe. Ze względu na długotrwałą pozycję przy klawiaturze i częsty brak aktywności fizycznej – pracownicy biurowi także są w czołówce osób z problemem zmian tego typu.

Łokieć tenisisty – objawy

Objawy, z którymi zmagają się osoby cierpiące z powodu łokcia tenisisty są bardzo charakterystyczne i obejmują:

  • Ból po zewnętrznej stronie łokcia nasilający się przy wysiłku, czasem także spoczynkowy,
  • Obrzęk tkanek miękkich w okolicy stawu łokciowego,
  • Ograniczenie ruchomości nadgarstka oraz stawu łokciowego,
  • Zaczerwienienie i ocieplenie skóry w okolicy przyczepów ścięgnistych prostowników nadgarstka,
  • Zmniejszenie siły chwytu dłoni.

Rolowanie w przypadku łokcia tenisisty

Rolowanie mięśniowo-powięziowe jest bardzo przydatną metodą leczniczą w przypadku wszystkich problemów związanych z entezopatiami. W łokciu tenisisty metoda masażu rollerem znajduje swoje zastosowanie w łagodzeniu objawów bólowych i przywracaniu prawidłowego zakresu ruchomości stawów. Mięśnie, które będą wymagały szczególnej uwagi to:

  1. prostowniki nadgarstka
  2. mięsień trójgłowy ramienia (głowa przyśrodkowa)
  3. mięsień nadgrzebieniowy
Łokieć tenisisty mapa punktów spustowych
Punkty spustowe prowokujące objawy bólowe w przypadku łokcia tenisisty

Wzmożone napięcie tych grup mięśniowych, może prowokować powstawanie dolegliwości bólowych w obrębie bocznego przedziału stawu łokciowego, dlatego przez odpowiedni masaż rollerem, można skutecznie zwalczać ból towarzyszący temu schorzeniu.

Leczenie domowe łokcia tenisisty – jaki roller wybrać?

Dobrze w przypadku łokcia tenisisty sprawdzają się rollery niewielkich rozmiarów. Sprawdzonym wyborem jest piłka do masażu – OMS Ball, która jest uniwersalnym przyrządem do masażu mięśni. Dzięki kształtowi kuli, istnieje możliwość precyzyjnego znalezienia bolesnych punktów spustowych i pracy w ich obrębie.

Dowiedz się więcej o zastosowaniu OMS Ball w artykule Piłeczka do rolowania – jak używać?

OMS Ball do masażu mięśni Czarna Piłeczka
Piłka do rolowania OMS Ball

Dobrym uzupełnieniem terapii z użyciem piłeczki będzie użycie Mini Rollera, który pozwoli na ogólne rozluźnienie tkanek w przypadku łokcia tenisisty. W przypadku łokcia tenisisty masaż małą rolką najlepiej wykonywać wzdłuż przedramienia np. podczas siedzenia przy biurku lub stole (przykład na zdjęciu poniżej). 

Zespół cieśni nadgarstka a rolowanie przedramienia OMS Blog
Rolowanie wzdłuż przedramienia za pomocą Mini Rollera OMS

Przez zastosowanie rolowania mięśniowo-powięziowego oraz pracy w okolicy najbardziej bolesnych i napiętych mięśni można osiągnąć duże efekty, odbudować zdolności motoryczne dłoni i przedramienia oraz złagodzić dolegliwości bólowe, które są największym problemem w przypadku tego rodzaju schorzeń.

Ból łokcia – leczenie domowe, a wizyta u fizjoterapeuty

Należy jednak pamiętać, że każdy przypadek entezopatii powinien zostać skonsultowany z fizjoterapeutą lub lekarzem, który pomoże w doborze terapii i zaplanowaniu leczenia. Rolowanie mięśniowo-powięziowe często bywa niewystarczającym środkiem terapeutycznym w schorzeniach o charakterze zapalnym, jakim jest łokieć tenisisty, dlatego warto skonsultować swój przypadek ze specjalistą. 

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 3

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz