fbpx

Łokieć tenisisty – co to jest, jak powstaje i kogo dotyczy?

Łokieć tenisisty to schorzenie bardzo powszechnie. Dotyka sporą grupę osób, niekoniecznie grających zawodowo w tenisa. Bardzo często pojawia się u osób pracujących manualnie, fizycznie lub biurowo, u których łatwo o zmiany przeciążeniowe mięśni dłoni i przedramion. Schorzenie to nie bierze się znikąd. Najczęściej jest wynikiem długotrwałych, powtarzających się mikrouszkodzeń ścięgien mięśni prostowników nadgarstka. Takie zmiany mogą być wywołane przez wiele czynników i często trudno jest określić bezpośrednią przyczynę powstawania łokcia tenisisty. Z praktyki wiemy, że najczęściej na problemy z tym schorzeniem narażone są osoby między 30 a 50 rokiem życia, wykonujące pracę fizyczną, związaną z powtarzalnymi ruchami skrętnymi lub zgięciowymi dłoni i przedramienia, np. mechanicy samochodowi, stolarze, pracownicy budowlani, krawcowe. Ze względu na długotrwałą pozycję przy klawiaturze i częsty brak aktywności fizycznej – pracownicy biurowi także są w czołówce osób z problemem zmian tego typu.

Objawy łokcia tenisisty

Objawy, z którymi zmagają się osoby cierpiące z powodu łokcia tenisisty są bardzo charakterystyczne i obejmują:

  • Ból po zewnętrznej stronie łokcia nasilający się przy wysiłku, czasem także spoczynkowy.
  • Obrzęk tkanek miękkich w okolicy stawu łokciowego.
  • Ograniczenie ruchomości nadgarstka oraz stawu łokciowego.
  • Zaczerwienienie i ocieplenie skóry w okolicy przyczepów ścięgnistych prostowników nadgarstka.
  • Zmniejszenie siły chwytu dłoni.

Rolowanie w przypadku łokcia tenisisty

Wielu z nas zastanawia się, jak leczyć łokieć tenisisty. Sposobem na to schorzenie jest między innymi rolowanie mięśniowo – powięziowe. To bardzo przydatna metoda lecznicza w przypadku wszystkich problemów związanych z entezopatiami. W łokciu tenisisty metoda rolowania znajduje swoje zastosowanie w łagodzeniu objawów bólowych i przywracaniu prawidłowego zakresu ruchomości stawów.

Jakie mięśnie masować w przypadku łokcia tenisisty?

Mięśnie, które będą wymagały szczególnej uwagi to:

  • prostowniki nadgarstka,
  • mięsień trójgłowy ramienia (głowa przyśrodkowa),
  • mięsień nadgrzebieniowy.
Punkty spustowe powodujące łokieć tenisisty - OMS Roller
Punkty spustowe prowokujące objawy bólowe w przypadku łokcia tenisisty

Wzmożone napięcie tych grup mięśniowych, może prowokować powstawanie dolegliwości bólowych w obrębie bocznego przedziału stawu łokciowego, dlatego przez odpowiednie rolowanie, można skutecznie zwalczać ból towarzyszący temu schorzeniu.

Jaki roller wybrać?

Dobrze w przypadku łokcia tenisisty sprawdzają się rollery niewielkich rozmiarów. Dobrym wyborem jest piłka do masażu – OMS Ball, która jest uniwersalnym przyrządem do masażu mięśni. Dzięki kształtowi kuli, istnieje możliwość precyzyjnego znalezienia bolesnych punktów spustowych i pracy w ich obrębie. Dobrym uzupełnieniem terapii z użyciem piłki OMS Ball będzie użycie rollera OMS Mini, który pozwoli na ogólne rozluźnienie tkanek w przypadku łokcia tenisisty.

Mini Roller i piłki OMS Ball - OMS Roller

Zalety masażu mięśniowo-powięziowego

Przez zastosowanie rolowania oraz pracy w okolicy najbardziej bolesnych i napiętych mięśni, można osiągnąć duże efekty odbudować zdolności motoryczne dłoni i przedramienia oraz złagodzić dolegliwości bólowe, które są największym problemem w przypadku tego rodzaju schorzeń. Należy jednak pamiętać, że każdy przypadek entezopatii powinien zostać skonsultowany z fizjoterapeutą lub lekarzem, który pomoże w doborze terapii i zaplanowaniu leczenia. Rolowanie mięśniowo-powięziowe często bywa niewystarczającym środkiem terapeutycznym w schorzeniach o charakterze zapalnym, jakim jest łokieć tenisisty, dlatego warto skonsultować swój przypadek ze specjalistą.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 5

Brak głosów. Oceń jako pierwszy!

Dodaj komentarz