Komfort, czy dokładność – czyli jaki roller wybrać?
Aktywność fizyczna staje się coraz bardziej popularnym elementem życia codziennego. Wraz z jej wzrastającą intensywnością rośnie także prawdopodobieństwo, że będziesz potrzebować pomocy rollera – czyli niezastąpionego sprzętu do autoterapii w domu.
W czasach, kiedy dostępność przyrządów do ćwiczeń i rehabilitacji jest ogromna, trudno połapać się, który rodzaj rollera należy wybrać, aby spełniał nasze oczekiwania. W tym wpisie postaram się podpowiedzieć, czym się kierować, aby dopasować do siebie jak najlepszy sprzęt.
Wałek do masażu – jaki wybrać?
Wałek do masażu – płaski w kształcie walca – jest najpopularniejszym i najbardziej uniwersalnym wyborem. Ze względu na swoją wszechstronność, umożliwia wykonywanie automasażu dużych grup mięśniowych (np. mięśni ud, łydek, grzbietu). Rollery płaskie w wersji mini dobrze nadają się do masażu stóp czy przedramion.

Piłka do masażu – nadająca się doskonale dla osób, które lubią mocny masaż. Piłka do masażu umożliwia pracę na głębszych partiach mięśniowych oraz w miejscach, gdzie trudno dostać się rollerem płaskim (np. okolice klatki piersiowej czy barku). Umożliwia precyzyjną pracę na punktach spustowych, będących częstą przyczyną dolegliwości bólowych układu ruchu.

Duoball – roller w kształcie dwóch, złączonych ze sobą piłek. Idealnie nadający się do masażu mięśni prostowników grzbietu w odcinku lędźwiowym, piersiowym oraz dolnych partii karku. Pozwala na głęboki, symetryczny automasaż mięśni kręgosłupa. Duoball do masażu oraz pojedyncza piłeczka – ze względu na swoje rozmiary – są dobrymi rozwiązaniami dla osób, które dużo podróżują.

Jak dobrać twardość rollera?
W zależności od poziomu sportowego oraz celu automasażu warto zastanowić się, jaka twardość rollera będzie dla Ciebie odpowiednia – od tego parametru zależy, na ile korzystna i jak przyjemna będzie Twoja znajomość z wałkiem do masażu.
Rollery miękkie – oscylujące w okolicach 45g/l. Nadają się do masażu grup powierzchownych oraz terapii powięziowej. Pomimo, że charakteryzują się nieco mniejszą trwałością od rollerów twardych – są idealne dla osób początkujących, dla których kontakt z wałkiem twardym mógłby okazać się zbyt wielkim szokiem. W przypadku sportowców na poziomie zaawansowanym – miękki roller idealnie pełni funkcję masażu regeneracyjnego po wysiłku oraz rozgrzewkowego przed treningiem.
Miękkie rollery do masażu – zestawienie:
+ mniejszy ból w czasie masażu
+ lepsze rozwiązanie do terapii powięziowej
+ idealny dla początkujących
+ zapewnia dobre, ogólne rozluźnienie
– masaż powierzchowny
– niższa trwałość
Rollery twarde – zapewniają mocny masaż oraz nadają się do terapii punktów spustowych. Są lepszym rozwiązaniem dla zaawansowanych użytkowników, którzy umiejętnie korzystają z funkcji wałka. Masaż wałkiem o zwiększonej twardości umożliwia dotarcie do głęboko położonych grup mięśniowych, co jednak może wiązać się z większymi odczuciami bólowymi w trakcie autoterapii. Przeciętna twardość takiego wałka oscyluje w granicach 60g/l.
Twarde wałki do masażu – zestawienie:
+ wyższa trwałość
+ możliwość masażu głębokiego
+ możliwość skutecznej pracy na punktach spustowych
– większe odczucia bólowe w trakcie automasażu
Przy wyborze wałka do masażu warto, zatem zadać sobie następujące pytania.
- Czy jestem użytkownikiem początkującym czy zaawansowanym?
- Czy będę podróżował ze swoim sprzętem?
- Która część ciała dokucza mi najczęściej po wykonanym treningu?
Kierując się tymi prostymi pytaniami można być pewnym dokonania odpowiedniego wyboru sprzętu dla siebie z gamy produktów OMS.